O setkání: Info o Studentském Velehradu

Studentský Velehrad je celostátním setkáním vysokoškolských studentů.

Probíhá každé dva roky na poutním místě Velehrad. Minulý ročník (již XVI. v řadě) se uskutečnil v termínu 5.–8. 5. 2022. Akce se koná pod záštitou Vysokoškolského katolického hnutí Česká republika, z. s. (VKH ČR) a na její organizaci se podílí přípravný tým dobrovolníků složený z řad studentů i pracujících. Studentský Velehrad zaštiťuje olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Mons. Jan Graubner a senátor Josef Bazala.

Pro více než půl tisíce účastníků je připraven bohatý program, který nabízí jedinečnou příležitost vytvořit společenství s vrstevníky, diskutovat o vztazích, povolání, víře i každodenním životě. Paleta přednášek a workshopů dává podněty k zamyšlení a odreagování. Koncerty, aktivity, společné slavení bohoslužeb a relaxování u něčeho dobrého – to je Studentský Velehrad! Minulých ročníků se zúčastnily již tisíce studentů a desítky známých osobností.

Fotky z SV22: klikni sem :)

Nahrávky přednášek z SV22 najdeš na našem Youtube kanále.


Téma SV22: Jeho očima

Jaké to je dívat se očima Boha? Co by řekl na naše rozhodování, vztahy a identitu? A jak vlastně vnímá války, utrpení a politiku?

... je jen tím, který mlčí a zpovzdálí přihlíží tomu, co se na zemi děje?

... nebo je to mocný a laskavý přítel každého z nás, jehož pohled nám nabízí lásku, pravdu, krásu a další obrovské poklady?

Na SV22 jsme zažili bohatý program, ve kterém jsme se věnovali Boží perspektivě a Božímu pohledu, a to především v souvislosti s následujícími celodenními tématy:

Zkoušky

Každodennost

Poslání

Pokud se chceš dozvědět víc tématu Jeho očima, neváhej rozkliknout odkaz a přečti si anotaci:

Info: Co byste měli vědět

Několik informací o akci

Místo

Velehrad je známé moravské poutní místo, které přitom není vůbec velké. Naší akcí se počet obyvatel asi dvojnásobně zvýší. 😀 Nicméně nudu tu nenajdeš. Kousek od baziliky je výborná cukrárna. Nedaleko se nachází Archeoskanzen v Modré (co by kamenem dohodil), hned vedle je Živá voda – expozice se sladkovodními rybami a podvodním tunelem, nebo třeba výstava terárií v Modré. Všude kolem je krásná příroda s rybníky, pohoří Chřiby s moderní rozhlednou Salaš a mnoho dalšího.

Ubytování

Všechny ubytovací kapacity se nachází na Velehradě, jedná se o Poutní dům Stojanov (pro nás pouze Stojanov), Stojanovo gymnázium, Velehradský dům Cyrila a Metoděje (pro nás jen VDCM) a Základní školu Velehrad.

Rozmístění do pokojů/místností je v režii sekce Ubytování. Ubytován budeš buď na posteli nebo na karimatce na zemi (závisí na registraci). Spacák je nutností v každém případě, polštářek se taktéž hodí a případně nevyužitou karimatku můžeš půjčit spolubydlícímu na zemi anebo ji využiješ při sezení venku či na naplněné přednášce. 😉

Stravování

Probíhá 3x denně (kvalitní snídaně, oběd i večeře) v jídelně na gymnáziu a v jídelně v poutním domě Stojanov. Je snaha sjednotit ubytovací a stravovací místo, nicméně ne vždy je to možné.

Během dne se lze poptat na případné přebytky, vždy se najde něco na zub, hlady nikdo trpět nebude. V neposlední řadě je tu cukrárna, restaurace a obchůdek.

Mše svaté

V nabídce programu jsou každý den, o duchovní život je postaráno bohatě. Vždy probíhají v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, a doprovází je různé scholy z vybraných VKH měst.

Pokud se chceš podívat na klasické mše ve velehradské bazilice v průběhu roku, můžeš využít jejich Youtube stream (1, 2, 3).

Nabídka poutí

Láká Tě si cestu na Velehrad trochu obohatit? Chceš čas před akcí prožít v modlitbě a zároveň poznat další nadšené poutníky? Neváhej si vybrat z následující nabídky poutí!

Bližší informace Ti přijdou na email, a to na základě registračního formuláře, ve kterém jsi měl možnost vyplnit zájem o konkrétní pouť. Chceš se zúčastnit, ačkoliv jsi to neuvedl při přihlašování? Napiš na email liturgie@studentskyvelehrad.cz.

 1. DVOUDENNÍ PĚŠÍ POUŤ

  -  Máš čas už od středy? Přijeď do Kroměříže a putuj s námi na Velehrad. Cestou Tě kromě krásných výhledů a poznávání tamní přírody čeká bohatý duchovní program!
 2. CYKLOPOUŤ

   - Chceš zažít trochu dobrodružství? Připrav si kolo, přijeď na Hostýn a odstartuj s námi pouť na Velehrad (tedy z jednoho poutního místa na druhé – co víc si přát?). Začínat budeme ve čtvrtek ráno.

 3. MINIPOUŤ

  - Pokud přijedeš vlakem a vystoupíš ve stanici Staré Město u Uherského Hradiště, cestou na Velehrad Tě čeká pár zastavení s nabídkou modlitby Růžence. Minipouť si můžeš projít sám nebo s partou kamarádů, a to nezávisle na tom, kdy přijedeš. Nebude žádný společný start.

Přednášky

Bloky přednášek jsou zpravidla dopoledne i odpoledne, výběr neprobíhá pomocí žádné registrace, jednoduše kdo dřív přijde, ten líp sedí. Kapacita je omezena jen kapacitou přednáškových sálů/místností.

Workshopy

V nabídce jsou různé volnočasové aktivity jako kurz první pomoci, paliativní diskuzní hra, biblické tance, sportovní aktivity, návštěva slepecké kavárny...

Jak se na workshopy registrovat, se dozvíš zavčas na akci.

Covid

Konání Studentského Velehradu pravděpodobně ovlivní i současná koronavirová situace. Akce proběhne v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými opatřeními, o jejichž dopadech na samotný průběh Tě budeme informovat.

Pevně však doufáme, že Studentský Velehrad proběhne v klasickém formátu bez výraznějších omezení. Těšíme se na Tebe! 😊

Obecné podmínky konání akce najdeš v sekci Registrace.

Často kladené dotazy

Pro koho je Velehrad určen? Jen pro studenty?

Nikoli, Studentský Velehrad je pro všechny mladé lidi ve věku od 18 do 30, ať už studující vysokou školu či pracující. Studentský Velehrad je prostě název naší akce. 😉

Co když se mi to letos zrovna nehodí?

Ale příští rok SV nebude, je jednou za dva roky.

Ne příště, ale teď je ten nejlepší čas jet. I ty budeš třeba, kdovíkde. Vždy se najde důvod proč ne, zkus najít proč ano.

Připadáš si starý, na dalším SV budeš ještě starší. Připadáš si mladý, příště už může být pozdě. Nemá smysl dál o tom diskutovat, využij této příležitosti a pojď do toho! Je to jen na Tobě!

V tu dobu mám před státnicemi/zkouškovým, opravdu nestíhám – co na to říct, snad jen modli se, ať to zvládneš a jeď na SV si popovídat s lidmi, co jsou na tom úplně stejně. 🙂

Jak se na Velehrad dopravím?

Je to jednodušší, než se zdá. Z většiny českých studentských velkoměst jede přímý spoj do Starého Města u Uherského Hradiště. Dále na samotný Velehrad již ze Starého Města můžeš dojít menší pěší poutí po krásné cyklostezce. Samozřejmě se také dá přímo na Velehrad ze Starého Města dojet autobusem. Časy odjezdů tam i zpět najdeš vypsané na www.idos.cz.

Program: Na co se můžete těšit

Jak probíhá typický den?

Všechno je to na Tobě. Sestavíš si program, jak Ti to bude vyhovovat. 😊Jediné, co prosíme respektuj, je časový harmonogram jednotlivých nabídek a účast ve skupinkách (zejména kvůli stravování, když ne kvůli sdílení).

Dopoledne

Představ si takovou sobotu, vstaneš, potkáš se se skupinkou (informace obdržíš při příjezdu) a jdete společně snídat, dáte třeba i společnou modlitbu a od 10.00 už jsi na svém vysněném programu vybraném z nabídky dopoledního bloku. Po ní, někdy i během ní, se můžeš zapojit do diskuse, co tě zajímá k tématu. Po skončení se můžeš zúčastnit polední modlitby u velehradského kříže (uprostřed náměstíčka).

Odpoledne

Poté jdeš se svou skupinkou opět na jídlo. Po obědě si vybereš z nabídky workshopů, sportovních aktivit, rozhovorů s duchovními/řeholníky, svátosti smíření, návštěvy cukrárny – jednoduše dle toho, co si srdce přeje či tělo žádá. V 16.00 se s Tebou rádi setkáme v bazilice ke slavení mše svaté za rytmického hudebního doprovodu některé scholy. V 18.00 následuje večeře a po ní nabídka sdílení ve skupinkách či návštěva čajovny a posezení nad sklenkou něčeho dobrého, procházka, …

Večer

Od 20.00 je možnost zajít rozproudit krev na koncerty 🎸, zklidnit na adoraci 🙏, posedět s kamarády v čajovně ☕ či jít dříve spát 😴.


Harmonogram

Podrobný program najdeš tady 👉 Podrobný program

 1. Čtvrtek
 2. Pátek
 3. Sobota
 4. Neděle

16.00 Začátek registrace na gymnáziu

19.00 Mše svatá –⁠ celebruje želivský opat Jaroslav Jáchym Šimek, O. Praem. v doprovodu SchOLy Sněženka

20.30 Setkání ve skupinkách a společná večeře

22.00 Posezení u cimbálu v čajovně v doprovodu cimbálové muziky

0.00 Konec čajovny

0.00–⁠0.30 Večerka, zavření budovy 

Téma dne: „Zkoušky"

8.00 Setkání ve skupinkách a společná snídaně

10.00–⁠11.30 

Dopolední blok přednášek

 • Realita a nebezpečí pornografie: Jan Farion
 • Kde je Bůh ve válce?: Plukovník gšt. Jaroslav Knichal 
 • K čemu mě Bůh volá?: P. Vojtěch Blažek

Dopolední nabídka workshopů

 • „Řekni mi“: Malá hra pro velká témat
 • Krasopsaní

12.00 Polední modlitba před bazilikou

12.15–⁠13.30 Setkání ve skupinkách a společný oběd

14.00–⁠15.30

Odpolední blok přednášek

 • Pravda o Fake News: Kulatý stůl
 • Jak neuvíznout v pavučině závislosti: Sestra Immaculata
 • Sebepřijetí: MUDr. Jiří Strnad

Odpolední nabídka workshopů

 • „Řekni mi“: Malá hra pro velká témata
 • Krasopsaní
 • Jak vycestovat a pomáhat ve světě
 • Lukostřelba
 • Sporty

15.00 Začátek víkendové registrace

16.00 Mše svatá –⁠ celebruje Mons. Pavel Konzbul v doprovodu Studentské jezuitské scholy Brno

18.00–⁠19.30 Setkání ve skupinkách a společná večeře

19.00–⁠00.00 Čajovna

20.00–⁠21.30 Modlitební večer (15 druhů modliteb)

20.00 Chvály v bazilice: Srdce ze Šakvic

21.45 Možnost přespání pod širákem, táborák

21.45 Speed Dating

0.30 Večerka, zavření budov

Téma dne: „Každodennost"

8.00 Setkání ve skupinkách a společná snídaně

8.30 Začátek jednodenní registrace

10.00–⁠11.30

Dopolední blok přednášek

 • Křesťanské postoje v nekřesťanském světě: JUDr. Jakub Kříž
 • Síla osobní modlitby: Otec Angel Aymar
 • Víra jako zdroj odolnosti: Michal Klapal

Dopolední nabídka workshopů

 • Jak mluvit o potratech
 • První pomoc+
 • Homosexuální manželství a adopce
 • Speed dating
 • Sporty

12.00 Polední modlitba před bazilikou

12.15–13.30 Setkání ve skupinkách a společný oběd 

12.00–16.00 EXPO – Veletrh o dobrovolnictví, hledání pomoci, možnostech různorodých společenství a podporujících projektech

13.30 Valná hromada VKH ČR

14.00–⁠15.30

Odpolední blok přednášek

 • Jak vybudovat dobrý partnerský vztah?: Manželé Imlaufovi
 • Sen o církvi: P. Petr Šikula
 • Moje identita v Kristu: Sestra Dominika Konečná

Odpolední nabídka workshopů

 • Film s diskuzí
 • Urbanistická procházka po Velehradě
 • Základy domácí přípravy kávy
 • Evangelizace
 • Sporty

16.00 Mše svatá: Mons. Pavel Posád v doprovodu ostravské scholy No Problema

18.00–⁠19.30 Setkání ve skupinkách a společná večeře 

19.00–⁠00.00 Čajovna

20.00 Koncert Michala Horáka a Petra Špačka & Band

20.00–⁠00.00 Tichá adorace v kapli na gymnáziu

22.00 Afterpárty s DJ a cimbálka

1.00 Zavření budov – otevírání po hodinách 2.00, 3.00, 4.00, 5.00

Téma dne: „Poslání"

8.00 Setkání ve skupinkách a společná snídaně, rozdávání balíčků na cestu

9.30–⁠11.00

Dopolední blok přednášek

 • Víra a skepse: Prof. Tomáš Machula
 • Beseda se Strachem: Jiří Strach
 • Rodina jako životní poslání: Andrea Růžičková

Dopolední nabídka workshopů

 • Jak založit a vést společenství
 • První pomoc +
 • Venkovní botanická procházka
 • Sporty

11.30 Mše svatá –⁠ celebruje Mons. Jan Graubner v doprovodu scholy Rytmig

13.00 Odjezd + úklid

Hosté: Osobnosti a programy, které zažijete

 • Mons. Pavel Posád

  Sobotní bohoslužbu odcelebruje Mons. Pavel Posád. 🙏

  Narodil se v Budkově u Třebíče a pochází ze sedmi sourozenců, přičemž jeho rodiče pracovali v zemědělství. Po ukončení základní školy a gymnázia studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Praze, se sídlem v Litoměřicích.

  Kněžskou službu vykonával po tři roky jako kaplan nejdříve v Pozořicích, potom v Brně - Židenicích a v Lomnici u Tišnova. Později působil jako farář v Ratíškovicích, okr. Hodonín. Odtamtud byl však na žádost tehdejší státní správy přeložen do pohraniční farnosti Drnholec, okr. Břeclav. V roce 1989 byl ustanoven duchovním správcem v Třešti.

  Po pádu komunistické totality se stal farářem u sv. Tomáše v Brně a po třech letech byl jmenován spirituálem olomouckého Arcibiskupského kněžského semináře. Diecézním biskupem v Litoměřicích byl jmenován roku 2003 a roku 2008 ho papež Benedikt XVI. jmenoval světícím biskupem českobudějovickým a udělil mu titulární stolec ve Ptuji (Slovinsko).

  ⛪ Další zajímavosti:

  ◽ Byl zvolen proboštem Katedrální kapituly u sv. Mikuláše v Českých Budějovicích

  ◽ V ČBK je členem Komise pro kněžstvo a předsedou Rady pro pastoraci mládeže

  ◽ Je prezidentem Charity ČR

  ❓ Chceš o něm vědět něco víc? Navštiv jeho web

 • Pravda o Fake News

  Kulatý stůl –⁠ Martin Weiss, JUDr. Jakub Kříž, Matyáš Zrno

  Doktor Kříž je katolický právník, učí na vysoké škole a je odborníkem na lidská práva a otázky spojené s církevními restitucemi. Působí v advokátní kanceláři NH Partners a je také expertem na správní a cizinecké právo. Dále je členem komise ve Společnosti pro církevní právo a je vedoucím Katedry soukromého práva na CEVRO institutu. V debatě o dezinformacích bude zastávat právní a etický pohled.

  Martin Weiss je publicista a překladatel, absolvent Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Působil jako redaktor v týdeníků Respekt, Lidových novinách nebo MF Dnes. Dnes píše pro zpravodajský server ECHO24. V letech 19972000 působil jako tiskový tajemník na velvyslanectví ČR ve Washingtonu.

  Matyáš Zrno pracoval např. jako vedoucí zahraniční rubriky týdeníku Respekt, redaktor ČT, poradce předsedy vlády, vedoucí civilní části českého Provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Logaru nebo vedoucí přílohy Orientace Lidových novin. Patří mezi přední české experty na Balkán, přednáší na vysoké škole CEVRO Institut a Masarykově univerzitě. Je důstojníkem Aktivních záloh AČR. Nyní pracuje jako vedoucí zahraniční redakce CNN Prima News.

  Dnešní doba je plná polopravd a dezinformací. Jsme jimi doslova zahlceni. Umíme je ale rozeznat? Je vůbec reálné si všechny pochybné informace ověřovat? Komu můžeme věřit? Kulatý stůl o dezinformacích nabídne pohled tří odborníků z různých sfér, kteří se pokusí na tyto nelehké otázky odpovědět.

 • Realita a nebezpečí pornografie

  Honza Farion pochází z menšího města Vlašim a v současné době studuje na Pedagogické fakultě JU obor anglický jazyk a geografii a dále pak v kombinované formě studuje správu životního prostředí na ČZU v Praze. Od září minulého roku začal učit na ZŠ a gymnáziu Navis, kde se snaží, být dětem co možná nejvíce prospěšným učitelem. Jednou by se chtěl částečně živit i jako moderátor. Jedná se o velmi výřečného mládence, který rád komunikuje s lidmi, během celého roku pracuje s dětmi, miluje fotbal (i ten stolní), florbal, žonglování, lyžování, četbu a humor, rád cestuje, hraje na piano a občas i rád něco napíše. Co se týče pornografie, ta ho začala zajímat již ve 4. třídě, kdy se s ní poprvé setkal a s kamarády ji vášnivě sledoval. Později se však jeho pohled změnil a od roku 2019 přednáší o jejích negativních dopadech. V letošním roce psal na toto téma i svou bakalářskou práci.

  Jaká jsou úskalí pornografie? Proč její sledování není tzv. normální a jaká je ve skutečnosti realita pornoprůmyslu? I pokud se s tímto problémem osobně nepotýkáte, určitě neváhejte na Honzovu přednášku přijít. Pornografie není jen problémem dospívajících chlapců, často se s ní v současné době potkávají i dívky. Její pravidelné sledování může mít za následek problémy v osobním a partnerském životě, nezdravý pohled na sexualitu a na mezilidské vztahy obecně.

 • Lukostřelba

  Už jsi někdy zkoušel střílet z luku? 🏹

  Pokud ne, tak je tady jedinečná příležitost! Společně s naší lektorkou, Ivanou Štěpánovou Matkovou, si nejprve osaháme reflexní luk, natrénujeme míření a pak už poletí šíp za šípem.

 • Rytmig

  Slavnostní nedělní mši prožijeme v rytmu pražské scholy Rytmig 🎶. 

  Schola Rytmig doprovází středeční studentské mše v kostele sv. Ignáce v Praze. Má na svém kontě již dvě CD, videoklip a pár koncertů a v hlavě spoustu dalších plánů, a to i díky osobitému #Rytmigstyle a prodlužující se řadě autorských písní. Na Studentském Velehradě není Rytmig nováčkem a vždy se na to vrhá s plným nasazením a radostí.

 • Folklórní soubor a cimbálová muzika Stojanova gymnázia Velehrad

  K tanci a večerní skleničce dobrého vína zahraje Folklórní soubor a cimbálová muzika SGV 🥂🕺.

 • MUDr. Jiří Strnad

  Pan doktor Strnad je mladý lékař, bývalý koroner, vystudoval lékařskou fakultu v Plzni a nyní pracuje v psychiatrické nemocnici v Kroměříži. Je praktikující katolík, a na Plzeňské lékařské fakultě stál u zrodu projektu zádušní mše svaté za dárce těl.

  Stav se na přednášku pro pořádnou dávku sebevědomí! Bude řeč o sebepřijetí, zdravém sebevědomí, vztahu k sobě a okolí, vnímání přítomného okamžiku a o mezilidské komunikaci a dalších tématech, která přednášející považuje za zcela zásadní.

 • Cestovatelský workshop

  Svět se Ti po pandemii opět otevírá a Ty máš možnost vzít krosnu, sebe a růženec. Nic víc není třeba. Nebo je? Jak si vlastně zabalit na delší túru? Co potřebuješ, co se hodí a co nechat doma? Kde si nejlépe dokoupit vybavení? Kam vlastně vyrazit a s kým? Kde můžeš začít a kde sebe samotného pokořit? Tohle všechno, a ještě víc, se dozvíš na tomto workshopu!

 • Studentská jezuitská schola Brno

  Studentskou jezuitskou scholu Brno jsme na SV22 zařadili jako hudební doprovod sobotní mše. 

  Pokud jste se někdy naskytli na pondělní studentské mši u Jezuitů v Brně (kostel Nanebevzetí Panny Marie), tak jste nás nejspíše už zaznamenali. Sice jsme z různých koutů republiky, ale všechny nás spojuje láska k hudbě, dobrému společenství mladých lidí a chuť se aktivně podílet na slavení mší. 😇

 • Petr Špaček & band

  Petr Špaček, nadaný violoncellista i skvělý bavič, se svojí kapelou míří na Studentský Velehrad! 👏

  🎶 Uslyšíte písně worshipové i populární, jako jsou například Shallow, Build My Life, Viva La Vida, Bohemian Rhapsody nebo Modlitba z Anděl Páně.

  Petra Špačka můžete znát z kapely Prague Cello Quartet nebo z několika ročníků Godzone tour. Na cello hraje od svých šesti let, vystudoval jednu z nejprestižnějších amerických hudebních univerzit - the New England Conservatory. V září odstartoval sólovou dráhu vyprodaným Rudolfinem.

  Jeho nejnovější klip najdeš v odkaze. 😁

 • JUDr. Jakub Kříž

  Jakub Kříž je právník a vysokoškolský pedagog, specializuje se na lidská práva a majetkové vyrovnání s církvemi. Je partnerem advokátní kanceláře Lexius advokáti a členem rozkladové komise Úřadu pro ochranu osobních údajů. Na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy působí jako odborný asistent se zaměřením na konfesní právo a teorii práva, také přednáší externě na Právnické fakultě téže univerzity.

  V této přednášce vás zasvětím do syntézy etických otázek a práva. Zajímá vás, jak jako katolík mohu zastávat pro-life témata v současné společnosti a přitom se nedostat do KŘÍŽku s právem? Řeč bude o eutanázii, potratech a podobných etických otázkách.

 • Jak vycestovat a pomáhat ve světě

  Máš chuť si sbalit kufry a odletět daleko? A tam namísto válení u pláže pomáhat, kde je třeba? Přijď si poslechnout, jaké jsou možnosti. Dozvíš se spoustu informací a pestrých příběhů a třeba Tě to namotivuje natolik, že budeš zítra někde stavět školu právě Ty!

 • Srdce ze Šakvic

  Srdce –⁠ křesťanská folková skupina ze Šakvic

  Skupina Srdce hraje adventní a vánoční koncerty, zpívá při mších a večerech chval, uslyšet je můžete tu a tam na nějaké svatbě, křtinách nebo na pohřbu. Důležité je, že se všichni členové vždy snaží aby jejich srdce bila pro Pána. Pak je to ta pravá radost.

  Máš rád/a chvály? Neváhej využít nabídky, kdy budeme moct společně a od SRDCE chválit Boha, a to v doprovodu skvělé kapely. ❤️

 • Michal Horák

  O nezapomenutelnou show se na SV22 postará Michal Horák. Těšíš se na jeho sobotní koncert? 🕺🎸

  Tento mladý, talentovaný písničkář a student pedagogické fakulty UK se aktuálně může pyšnit vítězstvím v kategorii Objev roku soutěže popularity Český slavík 21. U fanoušků zabodoval i v anketě Žebřík, kde obsadil 2. místo v kategorii Objev roku, což jen potvrzuje, že jeho tvorba, která navazuje na písničkářskou tradici dua Svěrák-Uhlíř a dělá z něj zdatného konkurenta jmen jako Pokáč nebo Voxel, prostě a jednoduše baví. Horák u Supraphonu vydal již dvě, kritikou i fanoušky vřele přijatá, řadová alba, Michalovo cédéčko (2019) a Michalbum (2021). O stoupající popularitě tohoto hudebníka svědčí přes 23 000 000 views na YouTube, ale i vyprodané koncerty nebo silný ohlas fanoušků na jeho sociálních sítích.

 • Otec Angel Miquel Aymar

  Otec Angel Miquel Aymar se narodil v Mexiku, žil v Barceloně, studoval v Bratislavě a nyní působí v Praze v centru Opus Dei. Přestože sníval apoštolsky působit spíše na Kubě, Boží cesty jsou nevyzpytatelné a vedly ho na Slovensko a do České republiky. Výzvu odjet na Slovensko přijal téměř bez přemýšlení a říká o ní: „Cestování za dobrodružstvím při následování Boha je úžasné, ať už jsi kdekoliv. Na Slovensku se říká 'všade dobre, doma najlepšie.' Život v Opus Dei znamená být stále doma, i když se přitom nakonec cestuje kolem celého světa.“ Svou disertační práci v teologii napsal na téma rozjímavé modlitby v učení svatého Josemaria

  Chtěl bys proniknout do rozjímavé modlitby, ale nevíš, jak na to? Tak to Tě moc zveme na přednášku, ve které se budeme bavit o tom, jak se rozjímavé modlitbě naučit a jak nás může obohatit. Zajímá Tě, jak se liší křesťanské rozjímání od meditace v jiných náboženstvích? Když se křesťan modlí, netouží plně prohlédnout sám sebe a nehledá jen nejhlubší jádro svého ega, nicméně mu jde především o setkání s někým Druhým, setkání s Bohem. Rozjímavá modlitba, vedená Duchem svatým, nás vede k opětovnému prožívání tajemství Kristova života a k setkání s Kristem, při kterém spolu s oním slepcem voláme: „Pane, smiluj se nade mnou!“ „Co chceš?“, ptá se Pán. „Ať vidím, ať vstoupím do tohoto dialogu…“ Chceš vědět, jak na takovou modlitbu? Uvidíme se v deset!

 • Táborák a spaní pod širákem

  Nestačí Ti pohodlí místního ubytování? Hledáš něco navíc a chceš se dívat přímo na oblohu Jeho očima? Pak využij jedinečnou příležitost složit svou hlavu pod širým nebem. S sebou teplé oblečení, spacák, karimatku, pokud máš tak kytaru, baterku a samozřejmě dobrou náladu.

 • SchOLa Sněženka

  Čtvrteční bohoslužbu nám svým zpěvem a hraním zpříjemní SchOLa Sněženka 🌼.

  SchOLa Panny Marie Sněžné funguje již dvacet let, a to v rámci olomoucké akademické farnosti. V současné době doprovazí svým zpěvem středeční studentské mše v kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci.

 • Mgr. Michal Klapal

  Michal Klapal vystudoval Speciální pedagogiku na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, kde později externě učil psychopatologii a etopedii. Své profesní zkušenosti získával např. při práci s dětmi a mladými lidmi v neziskové organizaci PROSTOR PRO. V minulosti pracoval také jako etoped v Dětském diagnostickém ústavu, a to jako vedoucí Střediska výchovné péče. Aktuálně působí jako školní etoped na Biskupském gymnáziu a církevní základní škole a zároveň jako terapeut v Manželské a rodinné poradně v Hradci Králové. Je lektorem Institutu behaviorálních studií a podílí se na aktivitách Centra pro rozvoj charakteru, který společně s kolegy založili.

  V životě čelíme mnoha nárokům. Skrze jejich zvládání vnitřně rosteme a stáváme se odolnějšími. Podoba a míra odolnosti se u každého liší v závislosti na řadě proměnných. Má svoji biologickou podstatu, psychologický i duchovní rozměr. Přednáška je zamyšlením nad možnostmi a limity zdrojů psychické odolnosti, které si současný člověk hledá nebo vytváří a nad rolí víry v této snaze.

 • Jak mluvit o potratech?

  Každý rok je v naší vlasti uskutečněno desetitisíce potratů. „Národ bez dětí nemá budoucnost!“ Tak pravil Otec Jan Pavel II. Proč je potrat špatným řešením, jaké trauma si odnáší ženy, které podstoupí potrat a jak pomoci ženám v těžkých situacích? O tom všem si povíme v rámci tohoto workshopu.

 • No Problema

  Schola No Problema 🎼

  Dovolte, abychom se krátce představili. Jsme schola Ostravko-opavské mládeže, jejíž počátek byl před čtyřmi lety na pohřbu našeho kamaráda otce Michala Jadavana. Mezi akce, na kterých jsme hráli patří: CSA v Chotěboři, BISCUP (Diecézní setkání Ostravsko-opavské), Slezská lilie, a pak taky pár koncertů a svateb. V rámci našich soustředění také doprovázíme bohoslužby v dané farnosti, kde zrovna cvičíme. 

  Letos vám tohle společenství mladých a občas i krásných lidí doprovodí sobotní mši svatou na Velehradě. Doufáme, že se těšíte. Protože my jo! 🤩

 • Manželé Imlaufovi

  Manželé Imlaufovi jsou svoji již 35 let a mají 3 dospělé děti. Společně přednášejí o partnerských vztazích, sexualitě, o lásce mezi mužem a ženou. Věnují se přípravě na manželství v programu Snoubenecká setkání v rodině. Hanka pracuje v Křesťanské pedagogicko psychologické poradně. Petr je zaměstnán jako auditor kvality.

  Jak vybudovat dobrý partnerský vztah? Zveme vás k objevování Božího záměru, proč stvořil člověka jako muže a ženu. Chceme vám dát naději, že porozumění rozdílům mezi mužem a ženou a dobře prožité období chození, mohou přispět ke spokojenému manželství.

 • Evangelizace

  Máš touhu hlásat do světa, že Ježíš je vítěz? Nevíš ale jak na to nebo se toho bojíš? Seminář má za cíl přiblížit i laikům, jak šířit evangelium ve společnosti. Jaké jsou možné způsoby a aktivity? Třeba budeš mít možnost si to vyzkoušet i na živo!

 • Mons. Jan Graubner

  S radostí oznamujeme, že slavnostní nedělní bohoslužbu odcelebruje Mons. Jan Graubner 🎉

  Mons. Jan Graubner je český katolický biskup, 14. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský (od 1992) a předseda České biskupské konference (od r. 2000). Olomouckou arcidiecézi převzal v roce 1991 po smrti arcibiskupa Vaňáka nejprve jako pomocný biskup, kterým byl od roku 1990, rok poté jej pak papež Jan Pavel II. jmenoval sídelním arcibiskupem. Ve svém úřadu pokračuje v rekonstrukci arcidiecéze zdevastované komunistickým útlakem, založil/obnovil mimo jiné řadu církevních škol. Inicioval vznik Tříkrálové sbírky.

 • P. Petr Šikula

  Petr Šikula je český římskokatolický kněz, který od roku 2020 působí jako farář ve farnosti Brno-Líšeň. V letech 2013–2018 byl rektorem Papežské koleje Nepomucenum. Vystudoval teologii na Papežské lateránské univerzitě v Římě a po ukončení studia působil ve farnosti u katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Od roku 2011 je také kanovníkem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně.

  "Sny jsou důležité. Vedou náš pohled do dáli, pomáhají nám obejmout horizont a pěstovat naději v každodenní činnosti," řekl papež František mladým v Římě v roce 2018. A pokračoval: "Nejdůležitější jsou sny mladých lidí. Sny tě probouzejí, zvedají tě vzhůru, jsou zářícími hvězdami, které označují lidstvu jinou cestu. Vaše sny jsou jako zářící hvězdy a máte je v srdci – mějte odvahu proměnit své sny ve skutečnost..." Už v roce 2015 řekl ve Florencii: "Líbí se mi Církev neklidná, stále bližší lidem opuštěným, opomíjeným a nedokonalým. Přeji si radostnou Církev s mateřskou tváří, která rozumí, doprovází a hladí. Mějte stejný sen o takové církvi, věřte v ni a ve svobodě ji obnovujte." Odvážíme se také snít a budeme mít dost kuráže je i uskutečnit?

 • První pomoc +

  Jdu z nákupu a na chodníku někdo leží! Co teď? Vyzkoušej si první pomoc nanečisto. Namísto raněného figurant a namísto krve barvivo. Cvičení s namaskovanými figuranty Ti pomůže lépe zvládnout případnou první pomoc. Navíc tím někomu možná zachráníš život a to se vyplatí! Praxe totiž naučí více než hodiny teorie.

 • Mons. Pavel Konzbul

  Pozvání být hlavním celebrantem páteční mše přijal pomocný brněnský biskup a titulární biskup litomyšlský Pavel Konzbul. 😇

  Narodil se roku 1965 v Brně. Vystudoval elektrotechnologii na Vysokém učení technickém v Brně a následně pracoval v oboru konstrukce korekčních cívek. V této oblasti publikoval i řadu odborných prací v zahraničí a obhájil doktorskou práci. V Olomouci vystudoval teologii a v roce 2003 přijal v brněnské diecézi z rukou biskupa Vojtěcha kněžské svěcení. Působil ve farnostech Letovice, Boskovice a Hustopeče u Brna. Od r. 2005 byl spirituálem Biskupského gymnázia Brno. V říjnu 2015 byl brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem jmenován III. sídelním kanovníkem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně. Je autorem několika knížek a promluv nejen pro studenty. V květnu 2016 ho papež František jmenoval pomocným brněnským biskupem a titulárním biskupem litomyšlským.

  Chceš se o jeho životě dozvědět víc? Neváhej navštívit jeho webové stránkyfacebook.

 • Andrea Růžičková

  Andrea Růžičková, rozená Kerestešová, je známá československá herečka působící a žijící v Česku. Po ukončení střední pedagogické školy vystudovala obor Učiteľstvo 1. stupeň a obor Tvorivá dramatika na Pedagogické fakultě Trnavské univerzity. Známá je například ze seriálů Vyprávěj nebo Ordinace v Růžové zahradě. Jejím velkým koníčkem je focení. Momentálně kloubí práci s výchovou dvou synů Tobiáše a Jáchyma, kterým věnuje s radostí veškerý svůj volný čas a jako své největší poslání nyní vnímá právě roli manželky a matky.

  Přijď si poslechnout povídání s herečkou, zároveň maminkou a milující manželkou o tom, že mít rodinu je velké životní poslání, které ji momentálně naplňuje. Řeč bude také o dobrovolnictví, skutcích lásky, službě druhým, prožívání a předávání víry, důležitosti rodiny pro společnost a dalších tématech.

 • Základy domácí přípravy kávy

  Co je Latte art a jak ho lze využít při domácí přípravě kávy? Právě na tyto otázky Ti odpoví a přípravou kávy provede barista Martin.

 • Plukovník a kněz Jaroslav Knichal

  Kde je Bůh ve válce? ⚔ Kdo je vojenský kaplan? Jaká je historie Duchovní služby v rezortu obrany? V čem spočívá služba kaplana ve vojenské jednotce v naší vlasti a jaká na zahraniční misi? Na základě čeho posoudit etické použití síly ve válečných konfliktech? Existují filozofické a teologické principy možnosti hodnocení válečného konfliktu? Válka a použití síly v křesťanské tradici? Je to vůbec možné?

  Těmito otázkami se bude ve své přednášce na SV22 zabývat katolický kněz a plukovník gšt. Jaroslav Knichal. Tento rodák z Nedachlebic (obec nedaleko od Velehradu), který se původně chtěl stát profesionálním fotbalistou, šel po maturitě na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži studovat teologii na olomoucké univerzitě. V současnosti je hlavním kaplanem Armády České republiky. Má za sebou několik zahraničních misí – v Kosovu, Iráku a v Afgánistánu, přesto však zůstává celou svou duší knězem. ⛪

   

 • Jak založit a vést společenství

  Máš někdy pocit, že jsi ve farnosti sám a nemáš s kým sdílet svou víru? Tak to je nejlepší příležitost najít se nějaké společenství. Žádné v okolí není? Nevadí, pozvi mladé lidi z okolí a založ si vlastní! Jak na to? Tak to se dozvíš právě zde!

 • SM. Dominika Petra Konečná OSF

  Tvá identita v Kristu 👥 - doprovázení lidí s homosexuální orientací

  Představujeme dalšího hosta SV 22, jímž je představená Školských sester sv. Františka a psycholožka SM. Dominika Petra Konečná OSF. Spolu s řádem provozuje ambulanci klinické psychologie v Liberci a věnuje se všem, kdo potřebují psychoterapeutickou podporu pro překonání svých osobních těžkostí a k osobnímu růstu.

  Na Velehradě bude přednášet o tom, proč naše sexuální orientace nedefinuje to, kdo jsme, a proč je lepší naši identitu zakládat na něčem jiném.

  ❔Chceš vědět, jak odpovídat na těžké otázky ohledně sexuality, se kterými dnešní společnost přichází, aniž byste museli zpochybnit učení Církve?

  ❔ Proč vlastně katolická církev učí to, co učí o sexualitě? To vše a ještě mnohem víc se dozvíš na přednášce Tvá identita v Kristu.

 • Homosexuální manželství a adopce

  Manželství jakožto svazek muže a ženy. Je to i v dnešní době funkční a důležitý společenský institut? Má při adopci větší váhu tužba dospělých nebo práva dětí? Odkryjeme mnoho palčivých otázek. Dojdi a zapoj se do diskuse!

 • Vojtěch Blažek

  K čemu mě Bůh volá

  Jaké je Tvé povolání? Co po Tobě Bůh chce? Jak rozpoznat Boží hlas ve svém životě?

  Palčivé otázky, které si všichni v průběhu života klademe a na které jen těžko hledáme odpověď. Při přednášce nám je přiblíží rodák z Pelhřimova, mladý katolický kněz, spirituál Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích, vášnivý běžec a sportovec Vojtěch Blažek.

 • „Řekni mi": Malá hra pro velká témata

  Většinu z nás jistě někdy napadlo, co bychom si přáli v závěru svého života, jak bychom chtěli prožít poslední chvíle i co by pro nás bylo nejdůležitější. Málokdo z nás o tom ale někomu řekne, komunikace o těchto tématech totiž může být velmi náročná. Řekni mi“ pomáhá lidem otevírat důležité životní otázky a vytváří prostor pro diskuzi na téma hodnot a přání v souvislosti se závěrem života.

 • Jáchym Jaroslav Šimek, O. Praem

  Čtvrteční mši svatou, která odstartuje celý Studentský Velehrad 2022, odslouží opat želivského kláštera PhDr. ThLic. Jáchym Jaroslav Šimek, O. Praem.

  Kněžské svěcení přijal roku 1977 a hned poté působil jako kaplan v Náchodě. Následně vystřídal několik dalších působišť. V roce 1991 vstoupil do premonstrátského řádu. Po ukončení studia spirituální teologie na Gregoriánské univerzitě působil v Havlíčkově Brodě a následně jako administrátor ve Vilémově. Poté se stal duchovním správcem pro české krajany v Austrálii. Roku 2013 byl tajným hlasováním zvolen 51. opatem Želivského kláštera ⛪.

 • Krasopsaní

  🖌 V rámci workshopu si budete moci vyzkoušet něco z toho, jak se v minulosti ručně psaly knihy. Ukážeme si práci s namáčecím kaligrafickým plochým perem a zkusíme společně nacvičit pár základních tahů. Následně si vyzkoušíme psaní aspoň několika písmen unciály, jednoduchého písma které se v minulosti používalo například k ručnímu psaní dokumentů. Pokud zbyde čas, můžeme si zkusit tímto písmem napsat třeba i svoje jméno. 

 • Nabídka sportů

  Nebaví Tě pouze posedávat na přednáškách a máš energie na rozdávání?

  I na Tebe myslíme! Zapiš se na nějaký ze sportů, které Ti nabízíme, a poznej nové lidi 🤾⚽! 

  I pro Tebe máme pochopení! Zapiš se na nějaký se sportů, který Ti nabízíme a poznej nové lidi!

 • Jiří Strach

  Beseda se Strachem

  Jiří Strach je pražský rodák, vystudoval FAMU, obor hraná režie. Od dětství se objevoval na plátně ve snímcích jako Smrt krásných srnců, Pějme píseň dohola nebo Cesta na jihozápad. Od studií se věnuje hlavně režijní tvorbě. Jeho prvním velkým celovečerním filmem byla pohádka Anděl Páně, která se stala nejsledovanějším filmem r. 2006. Druhým triumfem se stal snímek Vrásky z lásky a nedávno mu vyšel druhý díl úspěšné pohádky Anděl Páně. Třetímu dílu se nebrání, ale čeká na správnou inspiraci. Je součástí mediální rady ČBK a byl jmenován poradcem v oblasti sdělovacích prostředků. Za zprostředkování humanitární pomoci San Marinu v první covidové krizi obdržel Řád svaté Agáty.

  Při besedě budeš mít možnost se ho zeptat na cokoliv, co Tě zajímá. Třeba jak si udržuje svou katolickou víru v prostředí showbyznysu, jakou radu by dal svému mladšímu já, čeho v životě nejvíce lituje a čím by byl, kdyby mu nevyšla herecká a režisérská kariéra.

 • Urbanistická procházka po Velehradě

  Máš oko pro detail? 🏢

  Tak to jsi ten, koho hledáme! Obec Velehrad je krásná malá vesnice, v jejímž středu je jedno z nejstarších poutních míst v naší vlasti. Spolu s panem starostou budeme přemýšlet nad tím, jak v obci vylepšit veřejný prostor. Zajímavé podněty k zamyšlení a diskuzi nám předá také Ing. arch. Marek Wajsar, který se již řadu let zabývá urbanismem. Pokud se zajímáš o prostředí, které je kolem nás, nebo jsi dokonce student architektury či jiného příhodného oboru, rozhodně si procházku nenech ujít!

 • Sestra Immaculata

  Přijď si poslechnout silné a zajímavé svědectví.

  Sestra Marie Immaculata Konvalinková je od září 1990 členkou Kongregace Školských sester sv. Františka. Na částečný úvazek pracuje jako nemocniční kaplanka a také je psychoterapeutická poradkyně a lektorka. Mnoho let pracovala s uvězněnými a závislými lidmi v neziskových organizacích. Nyní se ve své psychoterapeutické poradně v Praze věnuje lidem, kteří  prožívajícím úzkosti, deprese, panické ataky nebo se ocitnou v těžké životní situaci či krizi (ztráta zaměstnání, rozvod, problémy v různých vztazích, znásilnění, sexuální zneužívání, sebepoškozování, suicidium, závislosti atd.). Službu lektora poskytuje pouze v oblasti závislostí a prožitých traumat, a to formou sebezkušenosti.

  Na přednášce si poslechneš její svědectví o vlastní zkušenosti se závislostí. Řeč bude o prožitých traumatech a o nalezení naděje a smyslu života a cesty.

 • Tomáš Machula

  Jak se vyrovnat s otázkami ve víře 🙏? 

  Tomáš Machula je otec tří dětí, katolický teolog a filosof, bývalý děkan teologické fakulty a emeritní rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Na teologii a filosofii se dal až po úspěšné dráze chemika, kdy ho začalo bavit zkoumat substance i z jiného pohledu, než jen toho chemického. Ke katolické víře konvertoval při svých studiích na VŠCHT v Praze. Autor knih: Boží Trojice, víra, rozum a věda; Causa Efficiens; Tomáš a jeho Summy; Víra, naděje, láska…

  Přednáška bude zaměřena na otázky týkající se víry z pohledu konverity, který přišel ke své víře až v dospělosti. Jak reagovat na pochybnosti? Má rozum odpověď na všechno? Jak se racionální člověk může vyrovnat s vírou? Odporuje víra rozumu?

 • Speed dating

  Máš chuť jen tak poznat někoho nového, s kým pak třeba provykládáš celé SVčko? 💘

  Studentský Velehrad může být tím pravým místem k seznámení! Při workshopu budeš mít na každého pár minut a pak už je jen na vás, co bude dál! :-)

   

   

 • Botanická vycházka

  Jaké zajímavé rostliny jsou kolem nás? 

  Rádi byste se dozvěděli něco víc o rostlinách, bylinkách a zkrátka přírodě, která nás obklopuje? Na venkovní přírodovědné vycházce po okolí Velehradu se seznámíme s běžnými, ale i unikátními, často přehlíženými rostlinami 🌿.

 • Film s diskuzí

  Už jsi dlouho nebyl v kině? Tak teď je čas to napravit!

  Na workshopu si promítneme kontroverzní snímek Šifra mistra Leonarda 🔎 a následně o něm povedeme diskuzi. Je Opus Dei doopravdy ďábelská organizace, nebo se jedná o filmovou fikci? Zajímá Tě, jak a proč svět skrze film nahlíží na křesťany? Tak to rozhodně doraž!

Zapojení: Setkání existuje díky...

... modlitbám na 1. místě. Také se ale neobejdeme bez štědrých darů na účet 2700062738/2010. V případě potřeby potvrzení o daru napiš na finance@studentskyvelehrad.cz.

Nenahraditelnou podporu také zajišťují dobrovolníci a sponzoři. 

Dobrovolníci

Chceš být dobrovolník a nevíš komu se ozvat?

Určitě napiš na vkhcr@studentskyvelehrad.cz (kontakt na vedení akce), případně pokud už víš, kde bys rád přiložil ruku k dílu, tak viz Kontakty.

Sponzoři

Sponzoři jsou uvedeni v zápatí stránky.

Všem zapojeným MOC děkujeme!

Kontakty: Kdo za vším stojí

Jakub Kvapilík

Jakub Kvapilík

Vedoucí SV
Marie Stejskalová

Marie Stejskalová

Zástupkyně vedoucího
P. Josef Stuchlý

P. Josef Stuchlý

Pastorace VŠ ČR
Petr Dvořák

Petr Dvořák

Liturgie
Eliška Balcarová

Eliška Balcarová

Liturgie
Adéla Slámová

Adéla Slámová

Přednášky
Magdaléna Machulová

Magdaléna Machulová

Přednášky
Lucie Kleinová

Lucie Kleinová

Animátoři
Lukáš Dyntar

Lukáš Dyntar

Animátoři
Jakub Imramovský

Jakub Imramovský

Koncerty
Helena Dombajová

Helena Dombajová

Stravování
Karolína Šafářová

Karolína Šafářová

Stravování
Marta Němcová

Marta Němcová

Ubytování
Vojtěch Wawreczka

Vojtěch Wawreczka

Ubytování
Michal Busta

Michal Busta

Registrace
Tomáš Šišák

Tomáš Šišák

Finance
Jan Vlček

Jan Vlček

Fundraising
Kateřina Odvodyová

Kateřina Odvodyová

Tisková mluvčí
Jan Preclík

Jan Preclík

Propagace
Veronika Čížková

Veronika Čížková

Propagace
František Zima

František Zima

Workshopy
Jakub Kůš

Jakub Kůš

Workshopy
Uložit
Nastavení cookies
K zajištění co nejlepší uživatelské zkušenosti s našimi webovými stránkami využíváme tzv. soubory cookie. Kliknutím na Přijmout souhlasíte s tím, že můžeme užívat dané typy cookie. Po kliknutí na Odmítnout nebudeme ukládat dané soubory cookie. Udělený souhlas je možné odvolat po kliknutí na ikonku Cookie v dolním rohu stránky.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Funkční
Funkční soubory cookie jsou využity pro rozšíření funkcionalit a uživatelské přívětivosti webu.
Navigace
Přijmout
Odmítnout